İnsan Kaynakları Programı

Yetki Grubu Oluşturma ve Düzenleme

   İlgili sayfaya erişim sağlayıp şirket/kurum içerisindeki genel yetkilendirmenizi sağlamak için menüde bulunan “İnsan Kaynakları” başlığının altında bulunan “Yetki Grupları” sekmesine tıklayınız.

   Bu sayfa üzerinde var olan yetki gruplarınızı, bu grupların kapsadığı departmanları ve kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz.

   Yetki grubu oluşturup üzerinde işlemler gerçekleştirebilir veya var olan gruplar ile ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz.
İnsan Kaynakları Programı Yetki Grupları Sayfasına Erişim
   Yeni bir yetki grubu oluşturmak için sayfanın sağ üst bölgesinde yer alan yeşil renkli “EKLE” butonuna tıklayınız. Açılan alana istediğiniz yetki grubu adını giriniz. Daha sonrasında “KAYDET” butonuna tıklayınız. Eklemiş olduğunuz yetki grubunuz otomatik olarak liste üzerinde görüntülenecektir.
Yetki Grubu Ekle Butonu
Eklenen Yetki Grubunu Listede Görüntüleme
   Bir yetki grubunu düzenlemek için grubun adına tıklayınız. Sağ taraftan bir pencere açılacaktır ve bu pencere üzerinde yapabileceğiniz işlemler şunlardır:
  • Yetki grubu adı düzenlenebilir.
  • Yetki grubu silinebilir.
  • Modüllere yetkilendirme gerçekleştirilir.
  • Yetki grubu içerisine departman ataması gerçekleştirilir.
  • Yetki grubuna departman haricinde ek olarak bireysel şekilde kullanıcı eklenebilir.
   Yetki grubu adını düzenlemek için açılan pencerede yetki grubu adının sağında bulunan kalem simgesine tıklayınız ve ismi güncelleyiniz.

   Yetki grubunu sistemden kaldırmak isterseniz, yetki grubunun adını düzenlemek için kullandığımız “kalem” simgesinin sağında bulunan “çöp kovası” işaretine tıkayınız.
İnsan Kaynakları Programı Yetki Grubunu Düzenleme
   Açılan penceredeki menü içerisinde 3 adet sekme vardır.

   İlk bölüm olan “Yetki Grubu” sekmesi içerisine girerek modüller üzerinde uygulanabilecek olan yetki tanımlamaları sağlayabilirsiniz.
      İlgili modül üzerinde “Okuma” yani kullanıcıların verileri görüntüleyebilmesi işlemine izin verebilirsiniz.
      “Yazma” yani kullanıcıların yeni veri ekleme veya var olan verileri güncellemesine izin verebilirsiniz.
      “Sil” yani kullanıcıların görebildikleri verileri sistemden kaldırmasına izin verebilirsiniz.

Not: Bir modül üzerinde “Yazma” veya “Sil” yetkisi tanımlanırsa otomatik olarak “Okuma” izni tanımlanmış varsayılır.

   Gerekli izinleri tanımadıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydediniz.
İnsan Kaynakları Programı Yetki Grubunu Modül Yetkileri
   İkinci bölüm olan “Departmanlar” sekmesi içerisine girerek yetki grubu içerisine dahil olan ve dahil olabilecek departmanları görüntüleyerek düzenleyebilirsiniz.
      Sol tarafta bulunan “Departman Listesi” alanından yetkilendirmeye dahil olmayan departmanları görüntüleyebilir, departman adına tıklayarak yetkilendirmeye dahil edebilirsiniz.
      Sağ tarafta bulunan “Yetkili Departman Listesi” alanından yetkilendirmeye dahil olan departmanları görüntüleyebilir, departman adına tıklayarak yetkilendirme dışı bırakabilirsiniz.

   İşlemleri gerçekleştirdikten sonra “Departmanları Kaydet” butonuna tıklayarak işlemlerinizi kayıt edebilirsiniz.
İnsan Kaynakları Programı Yetki Grubuna Departman Ekleme
   Üçüncü bölüm olan “Kullanıcılar” sekmesi içerisine girerek yetki grubuna dahil olan ve olmayan kullanıcıların listesini görüntüleyip kullanıcıları yetkilendirebilirsiniz.

      Sol tarafta yetkilendirmeye dahil olmayan kullanıcıları “Kullanıcı Listesi” başlığı adı altında görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcıların isimlerine tıklayarak sağ tarafta yer alan “Yetkili Kullanıcılar Listesi” içerisine alabilirsiniz.
      Yetki grubundan kullanıcı çıkarmak için sağ tarafta bulunan “Yetkili Kullanıcılar Listesi” başlığı altındaki kullanıcıların isimlerine tıklayabilirsiniz.

   İşlemleri gerçekleştirdikten sonra “Kullanıcıları Kaydet” butonuna tıklayarak işlemlerinizi kayıt edebilirsiniz.
İnsan Kaynakları Programı Yetki Grubuna Kullanıcı Ekleme

İstek Listesi

   Sistem üzerinde onay bekleyen izin, ödeme, avans ve mesai taleplerinin görüntülendiği sayfadır. İlgili sayfaya erişmek için ana menüde yer alan “İnsan Kaynakları” başlığının altında bulunan “İstek Listesi” sekmesine tıklayınız.
İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi Sayfasına Erişim
   Açılan sayfada 3 adet başlık bulunmaktadır. Gelen talepler bu 3 başlık kapsamında kategorize edilmiştir.

   “İzinler” başlığı altında kullanıcıların talep etmiş oldukları izinler ile ilgili olarak iznin başlangıç ve bitiş tarihini, toplam izin süresini, kullanıcının hangi gün işe dönüş yapacağını,talep ile ilgili olarak bir açıklama varsa açıklamanın incelenmesini, izin süresince kullanıcının yerine kimin görevli sayılacağını görüntüleyip gelen izin talebine onay veya red olarak cevap verebilirsiniz.

   Talebi cevaplamak için ilgili izin talebinin durumunda beliren turuncu rekli “BEKLİYOR” butonuna tıklayınız.
   Butona tıkladığınız zaman karşınıza “ONAYLA” ve “REDDET” olarak iki buton çıkmaktadır.
      Onaylamak için “ONAYLA” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.
      Red cevabı vermek için ”REDDET” butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere içerisinde ilgili alana red cevabınızın açıklamasını yazınız. Yazınızı tamamladıktan sonra pencerede bulunan “REDDET” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.
İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi İzin Yanıtlama
   “Ödemeler” başlığı altında bulunan tabloda talep edilen ödemenin türünü, talebin oluşturulma tarihini, maddi tutarını, varsa bir açıklamasını, sonuç durumunu kontrol edebilirsiniz.
   Talebi cevaplamak için ilgili ödeme talebinin durumunda beliren turuncu renkli “BEKLİYOR” butonuna tıklayınız. Butona tıkladığınız zaman karşınıza “ONAYLA” ve “REDDET” olarak iki buton çıkmaktadır.
      Onaylamak için “ONAYLA” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.
      Red cevabı vermek için ”REDDET” butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere içerisinde ilgili alana red cevabınızın açıklamasını yazınız. Yazınızı tamamladıktan sonra pencerede bulunan “REDDET” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.
İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi Ödeme Yanıtlama
   “Mesailer” başlığı altında bulunan tabloda talep edilen/bildirilen ek çalışma sürelerini görüntüleyebilirsiniz.
   Mesai talepleri ile ilgili olarak ne zaman fazladan mesai yapıldığını,ne kadarlık bir süre geçirildiğini, varsa açıklamasını görüntüleyebildiğiniz bir tablo karşınıza çıkacaktır.

   Talebi cevaplamak için ilgili ödeme talebinin durumunda beliren turuncu renkli “BEKLİYOR” butonuna tıklayınız. Butona tıkladığımız zaman “ONAYLA”, “REDDET”, “İZİN” ve “ÖDEME” olmak üzere 4 farklı seçenek çıkmaktadır.
İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi Mesai Yanıtlama Seçenekleri

   Eğer kullanıcının gerçekleştirmiş olduğu fazladan mesai ile ilgili bir işlem gerçekleştirilmeyecekse “ONAYLA” butonuna tıklayarak mesai süresini onaylayabilirsiniz.

   Red cevabı vermek için ”REDDET” butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere içerisinde ilgili alana red cevabınızın açıklamasını yazınız. Yazınızı tamamladıktan sonra pencerede bulunan “REDDET” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

   Mesaide geçirilen süre kadar izin tanımlaması gerçekleştirmek için ”İZİN” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi Mesai Red Cevaplama

   Ek mesai süresi kadar bir ödeme gerçekleştirilecek ise “ÖDEME” butonuna tıklayınız. Açılan pencere içerisinde maddi tutar, para birimi, ödemenin gerçekleştiği/gerçekleşeceği tarihi, ödemenin net ya da brüt olarak türünün seçimi, ödeme açıklaması gibi bilgileri doldurunuz.

      Eğer ödeme gerçekleştiyse “ÖDENDİ” seçeneğini aktif edebilirsiniz. “ONAY SÜRECİNİ ATLA VE ONAYLA” seçeneğini aktif ederseniz gerçekleştirdiğiniz ödeme tanımlaması otomatik olarak onaylanacaktır.

      Aktif etmediğiniz zaman gerçekleştirdiğiniz ödeme bilgisi talep olarak ekranlara yansıyacaktır.

      “SMS BİLDİRİMİ GÖNDER” ve “MAIL BİLDİRİMİ GÖNDER” seçenekleri ile mesai bilgisi olan kullanıcıya işlem ile ilgili olarak bildirim iletilmesini sağlayabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Programı İstek Listesi Mesai Ödemeye Çevirme

Talep Girişi

   İzin, ödeme veya mesai girişilerinizi gerçekleştirip yöneticilere taleplerinizi iletmek için sayfanın sağ üst köşesinde bulunan isminizin yazılı olduğu alana tıklayarak açılan menüden profilinize giriniz.

   Profil sayfanıza erişim sağladıktan sonra profil kartınızda bulunan menüden talep girişi sağlayacağınız maddeyi seçebilirsiniz.

   Eğer izin seçilecek olursa öncelikle özet bilgi görüntülenecektir. İzin menüsü altından izinler sekmesine tıklayarak izin girişi sağlanacak alana erişebilinir.

   Ödeme ve Mesai sekmelerine girildiği zaman ilgili talep butonu yardımı ile giriş sağlanabilir.

   İzin, Ödeme veya Mesai talebinde bulunulduğu zaman yöneticilere bildirim yardımı ile haber verilmektedir. Değerlendirilip onay verilmesi ya da sebebi ile birlikte red cevabının verilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede şirket içi gerçekleşen işlemlerin takibi kolayca kişi bazlı olarak da incelenebilir ve takip edilebilir olarak yürütülebilmektedir.

Not: Yöneeticiler ve root kullanıcı, sistem üzerinde geçmişe dönük giriş sağlayabilirler. Bu işlem için İnsan Kaynakları>Kullanıcılar sayfasına erişmek gerekmektedir. Sayfaya giriş yaptıktan sonra ilgili kullanıcının adına tıklanarak profil kartı sağ taraftan açılmaktadır. Açılan kart üzerinde bulunan menü yardımı ile giriş yapılacak bilgi için seçim yapılabilmektedir. Giriş sağlarken yöneticilere özel olarak çıkan bazı seçenekler bulunmaktadır. Direkt onaylamak, sms bildiriminde bulunmak gibi seçenekler sadece yönetici ve root kullanıcılara görünmektedir.