CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Programı

   CRM Programı içerisinde bulunan müşterilerinizi belirlediğiniz kriterlere göre grupladığınız, bu gruplar yardımı ile mail, sms gibi toplu bildirimler iletebileceğiniz, toplu bir arama listesi oluşturabileceğiniz yapıdır.

   Sisteminizdeki segmentleri görmek veya yeni bir segment oluşturmak için “CRM” başlığı altında bulunan “Segmentler” adlı butona tıklayarak ilgili sayfaya erişin.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segmentler Sayfası
   Karşınıza gelen sayfa üzerinde CRM Programında var olan segmenlerinizi varsayılan olarak kart görünümünde görebilirsiniz.

   Kart görünümünü değiştirmek için sayfanın sağ üst bölgesinde yer alan “ekran içinde değişim” iconuna ait butona (Ekle butonunun hemen solunda yer almaktadır.) tıklayınız.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segment Gösterim Ayarı
   Kart görünümünü değiştirdiğiniz butonun hemen yanında bulunan yeşil renkteki “EKLE” butonu sayesinde yeni bir segment ekleyebilirsiniz. Ekle butonuna bastığınız zaman segment adı girebildiğiniz bir pencere açılmaktadır.

   İstediğiniz segment adını girdikten sonra “KAYDET” butonuna tıklayarak segmentinizi oluşturunuz.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segment Ekleme Butonu
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segment Ekleme İşlemi
   Kart görünümü aktif iken segmentleriniz ile ilgili olarak şu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz:
  1. Segment Adı: Oluşturulmuş olan segmentin sadece kullanıcıların göreceği, karışıklığı gidermek amaçlı tanım olarak kullanılan isimdir.
  2. Oluşturan: Segmenti sisteme dahil eden kişiyi temsil eder.
  3. Sabit Müşteri Sayısı: Kullanıcının bir filtre kapsamında olmadan ayrıca eklediği müşterilerin sayısını ifade eder.
  4. Filtrelenmiş Müşteri Sayısı: Bir filtre kapsamında segment içerisine dahil olan müşterilerin sayısını ifade eder.
  5. Kullanılan Kayıtlı Filtre: Segment içerisine kişi eklerken kullanılan bir kayıtlı filtreyi ifade eder. Kayıtlı bir filtre kullanmadan müşteri kaydı yapılmış ise alan içerisinde kırmızı şelkilde “Yok” yazar.
  6. Tarih: Segmentin oluşturulduğu tarihi ifade eder.
   Segment içerisine müşteri eklemek için kart yapısının sağ alt bölgesinde yer alan kalem simgesine tıklayınız.

   Segmenti sistemden kaldırmak için çöp kutusu simgesine tıklayınız.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segmentler Kart Görünümü
   Liste görünümü aktif iken görüntülenen tablo içerisinde kart görünümü ile aynı bilgiler yer almaktadır. Segment içerisine müşteri eklemek için ilgili segmentin bulunduğu satırda yer alan “kalem simgesine tıklayınız. Segmenti kaldırmak için çöp kutusu simgesine tıklayınız.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Segmentler Liste Görünümü
   Kalem simgesi ile segment içine girdiğiniz zaman karşınıza iki bölümlü bir yapı gelecektir. Sayfanın sağ tarafında segmente dahil olmayan müşterileriniz yer alırken sol tarafta ise segmente dahil olan müşterileriniz listelenmektedir.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Müşteri Segmenti Yapısı
   Segmente müşterilerinizi dahil etmek için sağ tarafta bulunan listede yer alan yeşil renkteki “+” butonuna tıklayınız. Böylece ilgili müşteriyi “Sabit Müşteri” olarak segmentinize ekleyebilirsiniz.

   Toplu bir ekleme gerçekleştirmek isterseniz sayfanın sağ üst bölgesinde mavi renkte yer alan filtre butonuna tıklayarak filtrelediğiniz müşterilerinizi otomatik şekilde segmente ekleyebilirsiniz. Daha önceden kayıtlı olan bir filtre kullanımı gerçekleştirebilir ya da yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Müşteri Segmenti Müşteri Ekleme
   Kişilleri segmente ekledikten sonra sayfanın sağ üst bölgesinde yer alan yeşil renkteki “Kaydet” butonuna tıklayınız. Segmentinizi, içerisinde bulunan müşteriler ile birlikte “Segmentler” sayfanızda görüntüleyebilirsiniz.
Müşteri İlişkileri Yönetim Programı Müşteri Segmenti Kaydetme